Advertisement

Euro Bölgesindeki mali kriz salgınına ağır bir darbe indirebilmek adına Brüksel'de toplanan Avrupalı liderler yeni bir anlaşma üzerinde mutabık olurken İngiltere ve Macaristan olmak üzere euro dışındaki ülkelerin anlaşmaya ayak diremesi sebebiyle liderlerden zehir zemberek açıklamalar geliyor.

12 saatlik mesainin ardından basın mensuplarına konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin İngiltere Başbakanı David Cameron'ın, AB Anlaşması konusunda "kabul edilemez" taleplerde bulunduğunu söylerek "İngiltere'nin daha katılımcı olmasını beklerdim." sözlerine karşılık Cameron'dan cevap gecikmedi.

Anlaşmanın İngiltere'nin çıkarları için yeterince iyi olmadığını vurgulayan İngiltere Başbakanı Cameron'ın  "Euroya hayatta başarılar diliyorum." sözleri zirveye damgasını vurdu.

"Salgını durdurmak için paradan bir güvenlik duvarı oluşturmak şart." diyen Cameron, "Euro için belirlenen kuralları daha açık hale getirmek gerekiyor." açıklamasında bulundu.

Cameron, "Euroda olmadığımız için çok mutluyum ve asla da euroya girmeyi düşünmüyoruz." dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Aralık 2011 Cuma, 11:52 Misafir çok açıkça ortaya çıktı ki ab üyelik hedefimiz gelecekte bizi rekabet etme ve güçlü bir ekonomiye sahip olmanın önündeki en büyük risk. ingiltere ab ye daha başından beri üye nerede ise ancak avroya hiç geçmedi. abd nin de avro bölgesine nasıl baktığını çok iyi biliyordu. avrodan ekmek yiyen sadece almanya ve fransa, çünkü dev bir üretim ve satma kabiliyetleri var. diğerleri adeta maraba... o yüzden ab hedefimiz kalite, haklar, standartlar ve demokrasi için olmalı. avro birliği için değil.
09 Aralık 2011 Cuma, 09:38 Misafir ingiltere yerine bizimkiler olsaydı, "ooo avrupa batıyor, tabi ki bizde hemen euro'ya geçelim", birlikte batalım derdi...