Advertisement

Asya piyasaları, Çin'de yavaşlayan enflasyonun daha zayıf bir büyümeyi işaret etmesi ile birlikte satış ağırlıklı seyretti. Bu olumsuz hava sonucu, hisse senetleri düştü ve gösterge endeks son bir ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Kore para birimi won ise değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 14:14'te yüzde 2 aşağıda seyrediyordu ve endeks, 10 Kasım'dan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirmeye yöneldi. MSCI Çin Endeksi yüzde 2.9 ve Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.5 düştü. Won 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kaybetti. Petrol düşüşünü üçüncü güne de taşıyıp varil başına 98.08 dolara inerken, Aralık vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.6 geriledikten sonra fazla bir değişiklik göstermedi.

Çin'de enflasyon son 14 ayın en yavaş artışını gerçekleştirirken, sanayi üretimi iki yılı aşkın sürenin en yavaş büyümesini gerçekleştirdi. Japonya'da ekonomi geçen çeyrekte hükümetin tahmininden daha düşük bir hızda büyüdü ve Kore Merkez Bankası, ülke ekonomisinin gelecek yıl daha yavaşlayabileceğini belirtti. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Avrupa Birliği liderlerinin görüşmelerinin "aşırı zor" geçtiğini ve İngiltere'nin Anlaşma konusunda imkansız talepelrle geldiğini söyledi.

Şanghay'da Shanghai River Fund Management Co.'dan genel müdür Zhang Ling, "Yatırımcılar ekonominin gelecek yıl ne kadar kötü gideceğinden endişe duyuyor ve bu durum alımların gelmesini sınırlıyor" dedi ve "Politikalar, ekonomik yavaşlama ortamında, kademeli bir şekilde gevşetilecek" değerlendirmesinde bulundu.