Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, Avrupa'daki borç krizi ortamında, fonlama kısıtları ve kötüleşen ekonomik duruma dikkat çekerek,
BNP Paribas SA, Societe Generale SA ve Credit Agricole SA'nın notunu düşürdü.

Kredi derecelendirme kuruluşu, bugün yaptığı açıklamada, BNP Paribas ve Credit Agricole'un uzun dönemli borç kredi notunun bir basamak düşürülerek, "Aa3" ile dördüncü en yüksek yatırım yapılabilir seviyeye indirildiğini kaydetti. Societe Generale'in kredi notuysa, "A1" ile beşinci en yüksek yatırım yapılabilir seviyeye indiridi.

Moody's, "Likidite ve fonlama koşulları ciddi anlamda kötüleşti" açıklamasında bulundu ve bankaların toptan fonlama piyasalarına bel bağladığını kaydetti. Moody's, "Bankaların ilave fonlama baskısı ile yüzyüze kalma ihtimali, kötüleşmekte olan Avrupa borç krizine paralel olarak arttı" şeklinde görüş bildirdi.

Moody's, her üç bankanın da, gerektiğinde, hükümet yardımları almaları şansının "çok yüksek" kalmaya devam ettiği uyarısında bulundu.

Üç bankanın her birinin kredi notu birer basamak indirildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Aralık 2011 Cuma, 10:33 Misafir derecelendirme kuruluşları, şimdiye kadar hep türkiye gibi ülkelerle uğraştıklarından, avrupa ülkeleri için geç kaldılar bile. şimdi bunlar avrupaya iyilik mi etti, kötülük mü? tartışılır.