Advertisement

Asya'dan gelen son ekonomik raporların, Avrupa'daki borç krizinin Japonya, Güney Kore ve Çin'in ekonomisini yavaşlattığına işaret etmesiyle, Asya Borsaları düştü.

Avrupa'yı en büyük pazarı olarak gören Nippon Sheet Glass Co., Brüksel'de AB Zirvesi'nin ilk gününde bir anlaşma kararı çıkmamasının ardından yüzde 4 değer kaybetti. Yeraltı alışveriş merkezleri inşa eden Renhe Commercial Holdings Co., bir müşterisinin 2 milyar yuanlık borcunu geri ödemediğine dair haberin üzerine yüzde 11 geriledi. Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd., emtia fiyatlarının düşmesiyle yüzde 3.1 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2 kayıpla 114.93 puana geriledi ve son 1 ayın en sert düşüşüne işaret etti. Geçtiğimiz haftayı yüzde 8 yukarıda kapayan endeks, bu hafta toplamda yüzde 2.3 düşüş kaydetti. Hisseler, genel olarak Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin, 27 ülkenin desteğini alamamış olsa da, AB Liderler Zirvesi'nde "iyi bir mali anlaşma" için ön hazırlıkları ortaya koymasının ardından kayıplarını azalttı.

Avrupa'nın sorunlarının kolay çözülemeyeceğini savunan Tokyo'daki Resona Bank Ltd.'ın baş fon yöneticisi Koji Toda, Çin için enflasyondaki yavaşlamanın olumlu bir gelişme olduğunu, ancak bu kez enflasyondaki düşüşün küresel ekonomideki yavaşlamadan kaynaklandığını belirtti. Toda, "bunu algıladığınızda, çok da iyimser olamazsınız. Çin'deki işlerinden destek alan şirketlerin yavaşlamada etkisi var" dedi.

Asya-Pasifik Endeksi'nde yer alan 10 sektör grubunun hepsinde düşüş görülürken, yükselen her hisseye karşılık 6 hissede düşüş görüldü. Endeks geçtiğimiz hafta Çin'in munzam karşılık oranlarını indirmesi ve 6 merkez bankasının ortak müdahalesinin ardından son 4 yılın en büyük sıçramasını kaydetmişti.