Advertisement

Almanya'da ihracat Ekim ayında düşerken, Fransa'da sanayi üretimi değişmedi. Bu durum, Euro Bölgesi'nin, liderlerin ülke borç krizini çözmekte zorlanmaları ile birlikte, resesyona girebileceğini işaret ediyor.

Almanya'da ihracat Ekim ayında önceki aya göre yüzde 3.6 düştü. Bu, Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahmini olan yüzde 1.3 gerilemenin yaklaşık üç katı düzeyinde. Fransa'da sanayi üretimi, Eylül ayında yüzde 2.1 düştükten sonra Ekim ayında değişmedi.

Euro Bölgesi'nin iki büyük ekonomisinde büyümenin yavaşlaması, Avrupa hükümetlerinin son toplantılarında, borç krizinden çıkış için kurtarma fonunu artırması ve mali kuralları sıkılaştırmasına karşın, 17 ülkeli bloku resesyona itebilir. Bu kargaşa, yabancı mallarına yönelik Avrupalıların talebini düşürmesinden dolayı küresel büyümeyi de olumsuz etkiliyor. Çin'de imalat sanayi, 1 Aralık'ta açıklanan veriye göre, geçen ay, 2009 yılından bu yana ilk kez daraldı.

Londra'da Standard Chartered Bank kıdemli ekonomisti Sarah Hewin, "Mali sıkılaştırma ve buna ek olarak kredi sıkılaştırması ve borç krizinin güven üzerinde yarattığı olumsuz etki, Avrupa'da resesyonu işaret ediyor" dedi ve "Euro Bölgesi'nin karmaşadan kurtulmak için çaba gösterdiği vasayımıyla, 2008-2009 yılındaki düşüş kadar bir durum olmasını beklemiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Stoxx Euorpe 600 Endeksi, Avrupalı liderlerin dünkü toplantıda krizle mücadele fonuna 200 milyar euro (267 milyar dolar) ilave etmeleri ve mali kuralları sıkılaştırmayı taahhüt etmelerinin ardından, bugün Londra saati ile 13:30'da yüzde 1.2 yukarıda seyrediyordu. Euro dolar karşısında yüzde 0.5 yükselerek 1.3405 dolara çıkarken, İtalyan tahvilleri düştü ve bu harekete bağlı olarak, bu kağıdın faizi 5 baz puan yükselerek yüzde 6.48 seviyesine çıktı.