Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de dış ticaret açığı, itahalattaki düşüşün etkisiyle son 1 yılın en düşük seviyesine geriledi. Dış ticaret açığındaki daralmanın, ABD ekonomisine bir miktar yardımcı olacağı düşünülüyor.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre, dış ticaret açığı Ekim'de yüzde 1.6 daralarak 43.5 milyar dolara geriledi. Bu rakam Eylül ayında 44.2 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Petrol taleplerindeki genel düşüşün etkisiyle, deniz aşırı ülkelerden alımlar Nisan'dan bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

Bilgisayar ve hava taşıtı gibi sermaye malları ve tüketici ürünleri ithalatı ise artış kaydederek, Amerikan şirketlerinin ve hanehalkının ekonomiyi desteklediğine işaret etti. Çin ve Latin Amerika'ya yapılan ihracat ise rekor seviyeye tırmandı. Gelişmekte olan ülkelerden gelen yükselen talebin, Dow Chemical Co. gibi şirketlere yarar sağlayarak, ABD ekonomisini Avrupa'daki yavaşlamadan koruyabilir.

ABD ekonomisinin, dünyanın geri kalanındaki bozulmalara rağmen ilerleme kaydettiğini belirten IHS Global Insight'ın ABD baş ekonomisti Nigel Gault, ihracat büyümesinin bu yıl yavaşladığını ancak hâlen daha ithalat büyümesinin önünde seyrettiğini söyledi.

ABD endeks vadelileri Avrupalı liderlerin bölgedeki borç krizini kontrol altına almak için kurtarma fonunu genişletme ve bütçe kurallarını sıkılaştırma konularında anlaşmasının ardından yükseldi. Mart teslimatlı Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 0.6 kazançla 1,237.4 puana çıktı. ABD hazine tahvilleri düştü ve 10 yıllık hazine kağıdının getirisi yüzde 1.97'den yüzde 1.98'e yükseldi.