Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, yatırımcıların bugünkü 21 milyar dolarlık 10 yıl vadeli tahvil ihalesine hazırlanmaları ve Avrupa'nın kurtarma fonunun ilk bono ihalesinde maksimum miktarda satış yapmasının güvenli liman niteliğindeki ABD tahvillerine talebi azaltması sonrası değer kaybetti.

ABD tahvillerinin faizleri, Fed'in bugünkü toplantısında, büyük çaplı varlık satışı ihtiyacının azalması ile birlikte, politika faizini 2013 yılının ortasına kadar sıfır seviyesi yakınında tutma taahhüdünü revize edebileceği beklentisi ile yükseldi.

ABD Hazine ihalelerine katılma yetkisi bulunan 21 piyasa yapıcıdan biri olan Bank of Nova Scotia'nın New York ofisinden Hazine işlemleri müdürü Charles Comiskey, "Avrupa'da bir gelişmenin olmaması ile birlikte, tahvil arzı bugünkü temel endişe kaynağı" dedi.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi üç baz puan ya da 0.03 yüzde puanı yükselerek, New York saati ile 09:01'de yüzde 2.05'e ulaştı. 30 yıl vadeli tahvillerin faizi de üç baz puanlık çıkışla yüzde 3.08'e geldi.

Bloomberg News'un anketine katılan finans kuruluşlarının tahminlerinin ortalamasına göre, 10 yıl vadeli tahvillerin faizi gelecek yılın ortasında yüzde 2.37'ye çıkabilir.

Bundesbank'tan yapılan açıklamaya göre, Avrupa kurtarma fonu olan Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF), bugünkü 91 günlük bono ihalesinde, yüzde 0.2222 ortalama faizle 1.97 milyar euroluk (2.6 milyar dolar) satış yaptı.Alman merkez bankası, satılan miktarın 3.2 katı kadar alım teklifi geldiğini kaydetti. EFSF, Avrpa'nın yüksek borç ve bütçe açıklarına sahip ülkeleri finanse etmek için borçlanma kağıdı satıyor.

ABD'de perakende satışlar, Ekim ayında yüzde 0.6 arttıktan sonra Kasım ayında yüzde 0.22lik bir artış gösterdi. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, satışların yüzde 0.6 artması bekleniyordu. Otomobil hariç perakende satışlar da Kasım ayında yüzde 0.2 arttı.