Advertisement

Avrupa Borsalarının İspanya'nın tahvil ihracında beklentinin üzerinde tahvil satmasıyla yükselmesi sonucunda ve Fed'in bugünkü politika toplantısı öncesinde New York Borsası yükseldi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.5 kazançla 1,242.64 puana çıktı. Endeks dün yüzde 1.5 düşüş kaydetmişti.

Fed'in ekonominin nispeten durağan seyrettiğini ve yeniden resesyona girmemek için gerektiğinde harekete geçeceklerini söylemesini beklediğini belirten Boston'daki Fiduciary Trust'ın yöneticilerinden Michael Mullaney, piyasanın daha iyi performans göstermeyi istediğini, ancak piyasayı duraklatan tek şeyin Avrupa'dan her gün gelen haberler olduğunu söyledi.

Endeks vadelileri bugün perakende satışların Kasım ayında son 5 ayın en düşük hızında artış kaydetmiş olmasına rağmen yükseldi.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistler, Fed'in bugünkü politika toplantısında faizleri 2013'ün ortasına kadar sıfıra yakın tutma kararını yeniden gözden geçirmesini bekliyor.

Amerikan hisseleri, dün kredi derecelendirme kuruluşları Moody's ve Fitch'in geçtiğimiz haftaki AB zirvesinin, bölgedeki sorunları gevşetme konusunda yetersiz olduğunu söylemesi ve Intel Corp.'un kazanç tahminini düşürmesinin ardından, küresel piyasalardaki düşüşü takip etti.

Bugün Avrupa borsaları, Almanya'da yatırımcı güveninin beklenmedik şekilde artış kaydetmesi ve İspanya'nın 4.94 milyar euroluk tahvil ihracı gerçekleştirmesinin ardından yükseldi.