Advertisement

ABD'de perakende satışların beklentilerin aksine son 5 ayın en düşük hızında büyüme kaydetmesinin Asya'daki ihracatçıların görünümünü gölgelemesi ve Fed'in büyümeyi teşvik edici önlemlerden kaçınmasının etkisiyle Asya Borsaları 2. gününde de düştü.

Wal-Mart Stores Inc.'in oyuncak ve giyim tedarikçisi Li&Fung Ltd. yüzde 3.5 geriledi. İnşaat şirketi Evergrande Real Estate Group Ltd., kazançlarının düştüğünü açıklamasının ardından yüzde 3.5 değer kaybetti. Fotoğraf makinası üreticisi Olympus Corp., skandal olaylar sebebiyle borsadan atılmasını önlemek için kazançlarını açıklamasıyla, kayıplarını yüzde 19'a düşürdü. Toyota Motor Corp.'un Endonezya'daki distribütörü PT Astra International, ülke genelinde otomobil satışlarının düşmesiyle yüzde 1.9 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 kayıpla 113.87 puana geriledi. Endekste yükselen her 4 hisseye karşılık 5 hisse düştü. 30 Haziran'dan bu yana toplamda yüzde 16 değer kaybetmiş olan endeks, bu hafta kredi derecelendirme kuruluşları Moody's ve Fitch Ratings'in Avrupa'ya borç krizinden ötürü not indirimi uyarısı yapmasının ardından kayıplarını genişletti.

Piyasalarda daha fazla düşüş olabileceğini söyleyen Schroders Plc'nin Singapur'daki fon yöneticilerinden Lee King Fuei, ülkelerdeki risklerden ötürü bu krizin 2008'dekine kıyasla daha büyük olduğuna dikkat çekti. Fuei, politika yapıcıların büyük ihtimalle mali ve parasal politikalarını aşırı kullanmış olduklarını, bu sebeple de ellerindeki silahların azaldığını söyledi.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.4; Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.3; Hong Kong'taki Hang Seng Endeksi yüzde 0.3; Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 ve Avustralya'daki S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.1 düştü.