Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın yeni teşvik açıklamaktan kaçınmasının ardından Japon hisseleri bugün de düşüş kaydetti. Endeksteki kayıplar, hisselerin ucuz olduğu yönündeki spekülasyon sebebiyle sınırlı oldu.

Satışlarının beşte birini ABD'de gerçekleştiren Sony corp. yüzde 1.5 düştü. Bugün Tokyo'da işlem görmeye başlayan Güney Koreli internet oyunları üreticisi Nexon Co., Japonya'nın bu yılki en büyük ilk halka arzının ardından değer kaybetti. Adı skandala karışmış olan fotoğraf makinası üreticisi Olympus Corp. da bilanço raporunu zamanında açıklaması ve bu şekilde Borsadan çıkarılmayı önlemesiyle kayıplarını yüzde 19'la sınırladı.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.4 düşüşle 8,519.13 puana geriledi. Daha kapsamlı Topix Endeksi, ABD Merkez Bankası Fed'in dünkü politika toplantısında büyük ölçekli yeni bir tahvil alım programı açıklamaktan kaçınmasının etkisiyle yüzde 0.5 düştü ve 736.98 puandan işlem gördü.  

Fed toplantısından bir şeyin çıkmamış olduğunu, bunun da piyasalar için olumsuz olduğunu savunan Tokio Marine&Nichido Fire Insurance Co.'nun portföy yatırımı yöneticilerinden Shintaro Takeuchi, yine de Japon hisselerinin hâlâ daha çok ucuz olduğunu, bu sebeple düşüşlerin sınırlı olacağını belirtti.

Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri bugün yüzde 0.3 yukarıda seyrediyor. Endeks, dün ABD'de perakende satışların Kasım'da Haziran'dan bu yana en düşük büyümesini kaydettiğini gösteren raporun etkisiyle yüzde 0.9 düşmüştü.

Fed dün ABD ekonomisinin, küresel büyümedeki yavaşlamaya rağmen genişlemesini sürdürdüğünü söyledi. Fed Başkanı Ben Bernanke ve iş arkadaşları Fed'in önceki iki toplantısında da ifade etmiş olduğu uyarıları yineleyerek, küresel finansal piyasalarının ekonomik görünüm için tehdit oluşturduğunu söyledi.