Advertisement

BNP Paribas SA, Çin hükümetinin ekonomik büyümeyi desteklemek için sıkı para politikasını gevşetmesiyle, Çin'in gösterge endeksi Şanghay Bileşik Endeksi'nin önümüzdeki yıl yüzde 20 ila 25 yükselebileceğini söyledi.

Bloomberg'in Şanghay ofisinde röportaj veren Fransa'nın en büyük bankası BNP Paribas'ın Çin araştırmaları birimi müdürü Dorris Chen, Çin hisselerinin öncelikle ilk çeyrekte ABD ve Avrupa'daki ekonomik yavaşlamalardan ötürü düşük seyrediğini, ancak Borsanın 2. ve 3. çeyrekte Çin Merkez Bankası'nın para politikasını gevşetmeye başlamasıyla geri sıçrama kaydedeceğini öngördü.

Çin Borsası'nın önümüzdeki yıl boğa piyasasına gireceğini, ancak 2009'daki gibi bir geri sıçrama rallisinin görülmeyeceğini belirten Chen, Hong Kong'ta işlem gören Çin hisselerinin göstergesi H-share endeksinin 2012'de 12,600 puana yükseleceği tahmininde bulundu.

Stratejistler, China Shenhua Energy Co. ve Anhui Conch Cement Co. gibi Çin Borsası'nda işlem gören kömür ve çimento üreticilerinin yükseleceğini düşünüyor.