Advertisement

2008'deki finansal krizden bu yana kâr ve hisse senedi performansı bakımından en kötü yılını yaşayan ABD'nin varlık bakımından en büyük 5. bankası Goldman Sachs Group Inc., 2011'de 37 ortağını kaybetti.

New Yorklu şirketin konuyla ilgili detaylı bilgi vermekten kaçınmasından ötürü, bu rakam şirketin evraklarından ve piyasada çıkan haberlere göre hesaplanan tahmini bir rakam. Avustralya'daki ortaklığının tam kontrolünü almasından sonra eklediği 6 hissedarı dahil olmak üzere, Goldman bu sene bünyesine 9 yeni ortak ekledi.

Goldman Sachs, halka ilk arz edilmesinden bu yana 12 yıldan fazla süredir, ortaklığa dahil olmak için Wall Street'in kıskandığı prim havuzunu paylaşmak üzere her çift basamaklı yılda en iyi yöneticileri teşvik etmeye devam ediyor. Halka arz esnasında 221 olan Goldman'ın ortak sayısı, geçtiğimiz yıl 475'e çıktı. Şirketin evraklarına göre, çalışanlar, 20 Kasım itibariyle toplamda yüzde 13.8 oranında hisseye sahip.

15 yılın ardından ailevi sebeplerden ötürü Goldman Sachs'ten emekli olduğunu belirten Robert A. McTamaney, Haziran'da bankadan ayrıldı ve kendi başına para yönetimiyle ilgileneceğini söyledi.

Asya'daki hisse yönetimi biriminin yöneticiliğini sürdüren Amerikan vatandaşı McTamaney'in ayrılışı da basında Goldman Sachs'in duyurmadığı haberlerdendi. Adı geçmeyen ve şirketten ayrılan diğer isimler arasında Ken N. Murphy, Diosoro-Roy I. Ramos, Gary B. Schermerhorn, Devesh P. Shah ve David H. Voon bulunuyor.