Advertisement

JP Morgan Chase&Co.'nun teknik analizine göre euronun, dolar karşısında Ekim-Kasım aylarındaki en düşük seviyesinin altına gerilemesiyle, 17 ülke tarafından kullanılan para biriminin bu yılın en düşük seviyesini kaydedebileceğine işare ediyor.

JP Morgan'ın New York'taki teknik analistlerinden Niall O'Connor, "euro dün kırılmış olan 1.3145-1.3212 dolar aralığındaki seviyeleri aşmadıkça, gün içinde böyle bir kırılma görürseniz, bu, piyasanın zayıf olduğunun ve düşüş trendinin devam edebileceğinin sinyali olacaktır" dedi. O'Connor, temel grafik seviyelerinin kırılmasının önemli olduğunu ve bunun Ocak'takinin ötesine geçebilecek bir düşüş riski taşıdığını belirtti.

Euro dün dolar karşısında yüzde 0.4 değer kazanmasının ardından öğle saatlerinde kazançlarını iade ederek yüzde 0.8 zayıfladı ve 1.3080'den işlem gördü.

O'Connor, Fibonacci tablolarında 4 Haziran 2010'da kaydedilmiş olan 4 yılın en düşüğünden yüzde 61.8'lik düzeltmeye karşılık gelen 1.3047 dolar seviyesinin, euroyu bu yıın en düşük seviyesine geriletebileceğini söyledi. Euro, dolar karşısında 10 Ocak'ta 2011'in en düşük seviyesi olan 1.2867 seviyesini kaydetmişti.

Bazılarının 1.30 dolar seviyesini psikolojik bir seviye olarak gördüğünü, ancak teknik olarak bu düzeyde pariteyi durduracak bir seviye bulunmadığına dikkat çeken O'Connor, "eğer 1.2860 doların altına gerilerse, oradan pozitif bir dönüş sağlamak oldukça güç" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Aralık 2011 Perşembe, 02:16 Misafir tmamen haberleri̇n fi̇yatlandirildiği bi̇r piyasada yatırımcı kaybetmeye devam eder doğru olan finansal tabloların fiyatlandırılmasını görene kadar beklemek ve pozisyonunu korumaktır eğer illede birşeyler yapmak istiyorsanız kahvede çayına üç beş sekiz oynayın krizin sonunda kaybetmediğinizi göreceksiniz zira diger türlü doğru pozisyonda olabilmeniz merkel e bir mikrocip taktırıp dilediğiniz gibi konuşturmanıza bağlı