Advertisement

Euro dolar karşısında, tahvil ihalesinde İtalya'nın borçlanma maliyetinin artması ve İspanyol bankalarının Avrupa Merkez Bankası'ndan borçlanmalarının son bir yılın en hızlı artışını göstermesinin ardından, Ocak ayından bu yana ilk kez 1.30 dolar seviyesinin altına geriledi.

17 ülkenin ortak para birimi euro, Avrupa hisse senetlerinin değer kaybetmesi sonrası bölge para birimine yönelik talebin azalmasına bağlı olarak, yen karşısında son 10 haftanın en düşük seviyesine indi. Dolar Endeksi, Fed'in dün ABD ekonomisinde büyümenin sürdüğünü belirtmesi ve ekonomiyi destekleyecel tedbirler almamaması sonrası, yükselişini üçüncü güne de taşıdı. Norveç para birimi kron, ABD ekonomisindeki toparlanmanın petrol talebini artıracağı beklentisi ile değer kazandı.

Rabobank International'in Londra ofisinden kıdemli Döviz stratejisti Jane Foley, "Euro aşırı duyarlı durumunu sürdürüyor" dedi ve "İnsanların büyük bölümü, bir çözüm olacağı ve hükümetlerin mali cephede birlikte çalışacağı konusunda hem fikir" değerlendirmesinde bulundu.

Euro dolar karşısında yüzde 0.3 düşerek, New York saati ile 07:04'te 1.2997 dolar seviyesine indi ve 12 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Avrupa ortak para birimi yüzde 0.3 değer kaybederek 101.41 yen seviyesine geldi. Euro yen karşısında 101.36 seviyesine kadar düşerek 4 Ekim'den bu yana en düşük seviyesini gördü. Dolar yen karşısında fazla değişmeyerek 78.02 seviyesinde kaldı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.9 geriledi.