Advertisement

Alman merkez bankası Bundesbank'ın Başkanı Jens Weidmann, Euro Bölgesi dışındaki ülkelerin de katkı sağlaması durumunda, Bundesbank'ın IMF'e 45 milyar euroya (59 milyar dolar) kredi vermeye hazır olduğunu söyledi.
 
Weidman, dün akşam Frankfurt'ta katıldığı bir etkinlikte yaptığı açıklamada, "Bundesbank, yükün IMF üyeleri arasında adil dağılması durumunda, 45 milyar euroya kadar bir krediyi IMF'e sağlamaya hazır" dedi. Weidmann'ın açıklamalarına bugün öğleden sonraya kadar yayın ambargosu konuldu. Weidmann, "Eğer bu koşullar yerine getirilmezse, IMF'e kredi konusunda muatbık olamayız" değerlendirmesinde bulundu.

Bu ayın başlarındaki zirvede, Avrupalı liderler, IMF'ye 200 milyar euroya kadar kredi sağlama konusunda anlaşmaya vardı. Böylelikle IMF'nin, ihtiyaç duyulduğunda, borç sıkıntısına düşmüş Euro Bölgesi ülkelerine yardım etme kaparistesine sahip olması planlandı. Plana göre, 200 milyar euroluk kredinin 150 milyar euroluk bölümünü AB ülkeleri ve kalan 50 milyar euroluk bölümü de blok dışı ülkeler sağlayacak. ABD, bu pşana katılmayacağını açıkladı.

Weidmann, "Yük adil paylaşılmalı" dedi ve "Eğer büyük ülkeler, örneğin ABD, 'yer almayacağız' derse, bu durum, bizim bakış açımızdan, sorunlu" değerlendirmesinde bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Aralık 2011 Çarşamba, 16:47 Misafir böylece bankacılık krizi almanya'ya da sıçramış oldu.