Advertisement

Commerzbank AG'nin teknik analizine göre, altının 7 haftanın en düşüğüne ve 200 günlük hareketli ortalamasına yaklaşması, değerli metalin önümüzdeki birkaç aydaki fiyatının yönünün belirlenmesinde "temel" sinyal olacak.

Tablolar, altının geçtiğimiz haftadan bu yana 100 günlük ve 50 günlük hareketli ortalamasının altına gerilediğini, ancak 2009'dan bu yana  hiç 200 günlük hareketli ortalamasının altına gerilemediğini gösteriyor. Ons fiyat 1,627 dolar ile külçe altın, Commerzbank'ın destek seviyesi olarak gösterdiği Mayıs'taki yükseğinin yüzde 3.1 üzerinde seyrediyor.

200 günlük hareketli ortalaması ile Mayıs ayındaki yükseğin arasındaki alanın çok önemli olduğunu belirten Commerzbank'ın Londra'daki teknik stratejistlerinden Axel Rudolph, bu hareketin sürmesi hâlinde bir büyük seviyenin daha kırılmış olacağını, altındaki bu haftaki fiyatların önümüzdeki ayların belirleyicisi olacağını söyledi.

Altın fiyatları dün Fed'in ekonomiyi desteklemek üzere yeni teşviklerden kaçınması ve doların euro karşısında 11 ayın en yüksek seviyesine tırmanmasının ardından yüzde 2.1 değer kaybetti. 2008'de emtiadaki düşüşü öngörmüş olan ekonomist Dennis Gartman, yatırımcıların ETF olarak ellerinde rekor seviyede altın bulundurması ve spekülatörlerin yüksek fiyat tahminlerinde bulunmasına rağmen, değerli metalin ayı piyasasına gireceğini söyledi.

6 Eylül'de kaydetmiş olduğu 1,921.15 dolardaki rekorundan yüzde 15 değer kaybetmiş olmasına rağmen altın, yatırımcıların hisse ve para birimlerinden oluşan portföylerini çeşitlendirmek istemelerinden ötürü bu yl yüzde 14 yukarıda seyrediyor.

MSCI Dünya Endeksi bu yıl yüzde 11 aşağıda seyreder ve ABD hazine tahvilleri yüzde 9.4 getiri sağlarken, Standard&Poor's GSCI Ham Madde Endeksi bu yıl yüzde 1.5 yükseldi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Aralık 2011 Cuma, 22:18 Misafir altın fiyatlarının mart - nisan aylarında 210 tl civarında olabileceği söyleniyor zira avrupa krizin eşiğinde iken en güvenli yatırım aracı gene altın olacaktır...
16 Aralık 2011 Cuma, 16:28 Misafir çok kötüüü
16 Aralık 2011 Cuma, 15:25 Misafir almak için son şans bu resmen düşürüp sorada satişa geçme politikasi