Advertisement

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı Bloomberg HT'de "Ekoforum" programına konuk oldu.

Yazıcı, Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun (TTK) yürürlüğe girmesiyle şirket kuruluşlarının daha basit hale geleceğini belirtti.

Yeni kanunun 1 Temmuz 2012'de yürürlüğe gireceğini hatırlatan Yazıcı, "Kanun, ticaretin ve sanayinin tüm aktörleri açısından önemli sonuçlara yol açacak bir düzenleme. TTK'nın yürürlüğe girmesiyle şirket kuruluşları son derece basitleştirilecek. Bugünkü merasimler terk edilecek. Şirket kurmakla alakalı belgeleri ve evrakları temin eden kişi 'şirketi kuruyorum' dediği andan itibaren 5-6 dakikada elektronik ortamda şirketini kurabilecek" diye konuştu.

TTK'da şirketlerde karar alma sürecinin de kolaylaştığını ifade eden Yazıcı, bugünkü mevzuatta grup şirketleri ve holdingler için bir düzenleme olmadığını, ilk kez yeni Ticaret Kanunu'nda bu şirketlere ilişkin düzenlemelerin de yer aldığını kaydetti.

Piyasadaki en büyük endişenin kayıt dışı olduğunu belirten Yazıcı, kayıtdışı azaldıkça vergi oranlarının düşebileceğini de ifade etti.

2012 yılı büyüme rakamlarıyla ilgili değerlendirme yapan Yazıcı, "Biz bu konuda IMF'den daha sağlıklı değerlendirme yapıyoruz. İyi bir büyüme göstereceğimiz kanısındayım. 2012'de büyüme konusunda Avrupa'da en önde, Çin'le de yarışır şekilde sürdüreceğiz diye düşünüyorum" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Aralık 2011 Perşembe, 10:45 Misafir bakanimiz sadece ticaret bakanliği yapiyor herhalde.gümrükte yillardir ab standartlarina aykiri çalişma sistemlerine bi el atmadi gitti.ülkenin en önemli gelir kaynaklarindan biri olan gümrük hak ettiği değeri elde edemiyor maalesef.sesimizi bakanimizda duymazsa kim duysun artik.bloomberg ht tv den çok özel ricada bulunmak istiyorum lütfen gümrük kapılarını haber ediniz.silah tazminati yok her kapinin kendine göre bir çalişma sistemi var.12-12 24-24 gibi çalişma saatlerine rağmen yipranmadan pay alamiyorlar.basin bize sadece mal yakaladiğimizda yer veriyor lütfen sikintilarimiza araci olun.