Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, dün geç saatlerde yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi'ndeki borç krizini ve bankacılık sektörünün karşı karşıya kaldığı güçlükleri işaret ederek, beş önemli Avrupa ticari banka ve bankacılık grubunun kredi notunu düşürdü.

Fitch, Fransız bankaları Banque Federative du Credit Mutuel ve Credit Agricole, Danimarka bankası Danske Bank, Finlandiya bankası OP Pohjola Group ve Hollandalı Rabobank Group'un kredi notlarını birer basamak indirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu, Avrupa'daki borç krizinin diğer bankaları da dolaylı yoldan olumsuz etkilediğini kaydederek, sermaye piyasalarının etkin bir şekilde işlemediğini ve krizin ekonomik yavaşlamaya yol açtığını belirtti.

Fitch, Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin nasıl çözüleceğine yönelik belirsizliğin, buna ek olarak, bazı Avrupa hükümetlerinin aldığı kemer sıkma tedbirleriile birlikte, özellikle güney Avrupa ve İrlanda'da ticari bankacılığı olumsuz etkilediğini kaydetti.

Fitch, bahsi geçen beş bankanın sermaye ve likidite pozisyonlarını iyileştirdiklerini ve bu durumun kredi notları için olumlu bir gelişme olduğunu kaydetti ve bu nedenle, not indiriminin yalnızca bir basamakla sınırlı kaldığına dikkat çekti.

Fitch, "Ancak, küresel ekonomideki genel gelişmeler ve bankacılık sektörüne yönelik piyasa güvenindeki değişim, bir bütün olarak, olumlu gelişmelerin etkisini giderdi ve bu not indirimine neden oldu" açıklamasında bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Aralık 2011 Perşembe, 09:39 Misafir derecelendirme kuruluşları, geç de olsa bunları hizaya getirecek..