Advertisement

Avrupa'daki borç krizine yönelik endişelerin yoğunlaşması ve Çin, Japonya ve Kore gibi bölgenin önemli ekonomilerindeki yavaşlama işaretleri Asya piyasalarını olumsuz etkiliyor. Asya hisse senetleri düşüşünü üçüncü güne taşırken, Kore para birimi won değer kaybetti. Euro dolar karşısında dün 1.30 dolar seviyesinin altına indi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:25'te yüzde 1.5 aşağıda seyrediyordu. Mart vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı, endeksin dün New York'ta yüzde 1.1 düşmesinin ardından 1,205.80 puan seviyesinde tutundu. Won altıncı günde de düştü ve dolar karşısında son iki haftanın en düşük seviyesine indi. 12 ay vadeli teslim edilemeyen yuan kontratları sekiz gün üst üste düştü ve Mart 2001'den bu yana en uzun süreli düşüş dönemini yaşadı. Sanayi metalleri ve petrol fiyatları yükselirken, altın dün yüzde 3.5 düştükten sonra bugün durgun seyrediyor.

Tokyo'da Ichiyoshi Investment Management Co.'dan Mitsushige Akino, "Avrupa borç krizinde gözle görülür bir iyileşme yok" dedi ve "Piyasadaki havayı iyileştirebilecek bir olay yok ve euronun düşüşünü durdurması konusunda garanti yok" değerlendirmesinde bulundu.

Japonya'da büyük imalatçıların bekleyişlerini gösteren Tankan endeksi ekonomistlerin beklediklerinden daha kötü çıktı. Kore'de büyük mağaza satışları neredeyse üç yıldır ilk kez düştü ve Çin'de satınalma yöneticileri endeksi (PMI), imalat sanayinin Aralık ayında da daralabileceğini işaret etti. Avrupa'da mali birliği derinleştirmeye yönelik adımlar borç krizinden kaynaklanan endişeleri azaltamadı ve İtalya Hazinesi dün beş yıl vadeli tahvil ihalesinde son 14 yılın en yüksek faiziyle borçlandı.