Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin İspanya'nın bugünkü tahvil ihalesinde borçlanma maliyetlerini yükselteceğine dair endişelerin etkisiyle euro, dolar karşısında 11 ayın en düşüğüne yüzde 0.4 yaklaştı.

Bugün açıklanacak olan ve Almanya'da imalat sanayinin 3. ayında da küçüldüğüne işaret etmesi beklenen verilerin öncesinde euro, yen karşısında 10 haftanın en düşüğüne yakın seyretti. Asya Borsalarındaki düşüşün dolar taleplerini artırmasıyla ABD doları Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları karşısında 2 haftanın en yükseğine çıktı.

Avrupa'nın önümüzdeki seneki büyüme rakamları konusunda karamsar olduklarını belirten Avustralya'nın en büyük 2. bankası Westpac Banking Corp.'un baş Döviz stratejisti Robert Rennie, mali tasarruflar ve finansal şartlardaki sıkılaştırmaların resesyona sebep olacağını söyledi.

Dün dolar karşısında 1.2946 seviyesiyle 11 Ocak'tan bu yana en düşük değerini kaydetmiş ve Ocak'tan bu yana ilk kez 1.30'un altını test etmiş olan euro, bugün 1.2993 dolar seviyesinde seyrediyor. Euro, yen karşısında 101.36'dan 101.44'e yükseldi. Avrupa'nın ortak para birimi euro, dün 101.10 yen seviyesinden, Japon  yeni karşısında 4 Ekim'den bu yana en düşük düzeyini kaydetmişti. Dolar/Yen değişmedi ve 78.07 yenden işlem gördü.

ABD doları, Avustralya doları karşısında yüzde 0.1 kazançla 98.97 ABD centine yükseldi. Dolar, Yeni Zelanda doları karşısında da yüzde 0.3 değerlenerek 74.82 ABD centine çıktı.