Advertisement

Dünyaca ünlü denetleme şirketi Ernst&Young LLP, Euro Bölgesi ekonomisinin resesyona girme ihtimalinin bulunduğunu ve bölge liderlerinin borç krizindeki yeni çözüm planının euro birliğinin dağılma riskini de tamamen ortadan kaldırmamış olduğunu söyledi.

Ernst&Young'ın bugün Londra'da açıkladığı rapora göre, Euro Bölgesi ekonomisi bu ve önümüzdeki çeyrekte daralacak. Euro Bölgesi'nin 2012'de çok zor büyüme kaydedeceğine belirten Ernst&Young, bölge için önümüzdeki yıl yüzde 0.1'lik büyüme öngördü.

Avrupa Birliği liderleri 8-9 Aralık'ta Brüksel'de gerçekleştirdikleri zirvelerinde vergilerin daha sıkı kontrolü ve birliğin yüzde 3'lük borç/GSYH oranı şartını aşan hükümetlere otomatik cezalar uygulanması konularında anlaştı. Liderler aynı zamanda 500 milyar euroluk kalıcı kurtarma fonunun daha hızlı uygulamaya konulmasına karar verdi. Kredi derecelendirme kuruluşları Standard&Poor's ve Moody's, Euro Bölgesi ülkelerinin kredi notunu negatif izlemeye aldı.

Yunanistan, İtalya, İspanya'daki gelişmeler ve Avrupa anlaşmanın Euro Bölgesi'nin dağılma riskini azalttığını belirten Oxford Economics'in ekonomistlerinden ve raporun danışmanlarından Marie Diron, ancak, 2012'de birçok ülkenin yeniden finansman ihtiyacının artacağının gerilimi yükseltmesinden ötürü risklerin devam ettiğini söyledi.

Ernst&Younf, Euro Bölgesi'nin büyümesinin 2012'nin sonuna doğru hızlanmaya başlayacağını öngörerek, bölgenin 2013'te yüzde 1.5-2 büyüyeceği tahmininde bulundu. Diğer yandan raporda işsizlik oranının 2015'e kadar yüzde 10'un üzerinde seyredeceği tahmini de yer aldı.