Advertisement

Mali krizdeki İspanya'nın tahvil ihalesinde hedeflediğinin 2 katı miktarda tahvil satması ve ABD'den beklenen imalat ve işsizlik başvuruları verilerinin öncesinde ABD endeks vadelileri yükseldi ve Standard&Poor's 500 Endeksi'nin 3 gündür devam eden düşüşüne ara vereceğine işaret etti.

FedEx Corp., beklentinin üzerinde kâr açıklamasının ardından yüzde 3.2 değerlendi. ABD'nin varlık bakımından en büyük 2. bankası Bank of America Corp. yüzde 2 kazanç sağladı. Novellus Systems Inc., Lam Research Corp.'un şirketi almaya karar vermesinin ardından yüzde 23 yükseldi.

Mart teslimatlı S&P 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.8 kazançla 1,216 puana çıktı. Dow Jones Vadeli Kontratları da yüzde 0.6 artışla 11,837 puandan işlem gördü.

Bugünün veriler bakımından önemli bir gün olduğunu hatırlatan Cenevre'deki Louis Capital Markets'ın direktörü John Plassard, yatırımcıların ilk işsizlik başvuruları ve Fed'in imalat verilerini yakından takip edeceğini belirtti. Plassard, Amerikalıların güvenin büyümenin motoru olduğunu çok iyi bildiğini, o sebeple bugünkü verilerin olumlu gelmesinin, güvenin korunmasına katkı sağlayacağını söyledi.

S&P 500 Endeksi dün, Euro Bölgesi'ndeki artan fonlama baskısının bölgedeki borç krizinin çözümüne ilişkin endişeleri tırmandırmasıyla yüzde 1.1 düştü.

İspanya bugün 4,9 ve 11 yıllık tahvil ihalesinde hedefini neredeyse ikiye katladı ve 6 milyar euroluk tahvil sattı.