Advertisement

ABD'de işsizlik başvurularının ve New York bölgesi imalat verilerinin ABD ekonomisinde güçlenmeye işaret etmesi ve İspanya'nın tahvil ihalesinde hedeflediğinin neredeyse 2 katında tahvil satmasının ardından Avrupa Borsaları ve ABD endeks vadelileri yükseldi; euro, dolar karşısında 11 ayın en düşüğünden geri sıçradı; İspanya ve İtalyan tahvilleri de değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi dün yüzde 2.1 gerilemesinin ardından bugün yüzde 1.5 yukarıda seyrediyor. Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 1.1 kazanç sağladı. İspanya'nın 5 yıllık tahvillerinin getirisi 26 baz puan düşerken, euro da dolar karşısında yüzde 0.5 güçlendi ve 1.3050 seviyesine çıktı. Nikel, bakır ve benzin emtiadaki kazançlara öncülük etti. Yuan da dolar karşısında 2 yılın en düşük seviyesini kaydetti.

ABD endeks vadelileri kazançlarını ilk işsizlik başvurularının beklenmedik bir şekilde 3 yılın en düşük seviyesine gerilemesi ve New York Fed'in imalat endeksinin 7 ayın zirvesine çıkmasıyla genişletti.

İspanya bugün 3.5 milyar euro hedefiyle açtığı tahvil ihalesinde 6 milyar euro borçlandı.

Bugün açıklanan Markit Economics raporuna göre Avrupa'da hizmet ve imalat sanayi üretimi, Aralık ayında analistlerin beklentisinin altında daraldı.

İspanya'daki tahvil ihalesinin sonuçlarını olumlu olarak değerlendiren Londra'daki Newedge Group'un ekonomistlerinden Annalisa Piazza, Avrupa'daki borç krizinin düzeltmeye götürme ihtimaline rağmen, bu haberlerin hisse senetlerini diğer riskli varlıkları desteklemek için yeterli olabileceğini söyledi.