Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de işsizlik başvurularının ve New York bölgesi imalat verilerinin ekonominin güçlendiğinin sinyalini vermesiyle New York Borsası bugün açılışı artıda yaptı.

Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 0.8 kazançla 1,221.21 puana puana yükseldi. Endeks önceki 3 günde toplamda yüzde 3.5 düşüş kaydetti.

Bugün piyasaların iyimser gelişmelere ve ABD'den gelen daha olumlu ekonomik verilere odaklandığını belirten Commonfund'ın baş yatırım stratejisti Michael Strauss, "sonuç itibariyle, yurtiçindeki makro ekonomik gelişmeler, şirketlerin değerlemeleri için, uluslararı gelişmelerden daha önemli" dedi.

S&P 500 Endeksi dün Euro Bölgesi'ndeki artan fonlama baskısının bölgedeki borç krizine ilişkin endişeleri artırmasının etkisiyle yüzde 1.1 düştü.

İspanya bugün 3.5 milyar euro hedefiyle düzenlediği 2016, 2020 ve 2021 vadeli tahvil ihalesinde 6 milyar euro borçlandı. ABD endeks vadelileri, Çalışma Bakanlığı'nın geçtiğimiz hafta ilk işsizlik başvurularının 19 bin kişi azalarak 366 bin olarak gerçekleştiğini açıklamasının ardından kazançlarını genişletti. İşsizlik başvuruları Mayıs 2008'den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Beklenti, ilk işsizlik başvurularının 390 bin olacağı yönündeydi.