Advertisement

İran'ın devrik Şahı Muhammed Rıza Pehlevi'nin büyük oğlu Rıza Pehlevi, BM Güvenlik Konseyi'ne dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in Uluslararası Ceza Mahkemesinde insanlığa karşı suç işlemekten yargılanması çağrısında bulundu.

Pehlevi, Paris'te düzenlediği basın toplantısında, İran'daki tüm insan hakları ihlallerinin sorumlusu olarak gördüğü Ali Hamaney hakkında dava açılması için kişisel girişimde bulunma kararı aldığını belirtti.

BM Güvenlik Konseyi'ne üye ülkelere gönderilmek üzere bir mektup ve binlerce kişinin tanıklığının yer aldığı dosyayı bitirmekte olduğunu belirten Pehlevi, ''Bunun iyi bir zaman olduğunu düşünüyorum. Bugün uluslararası toplum insan hakları konusunda çok daha kaygılı. Libya ve Suriye için endişeleniyorsa İran da unutulmamalı'' dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Aralık 2011 Cuma, 17:03 Misafir hamaney yargılanırsa binyamin netenyahu da yargılanmalı filitinde katlettiği insanın sayısı belli değil. hillary klinton da yargılanmalı. afganistanda ırakta libyada katlettikleri insanın sayısı belli değil. ilk önce onlar yargılansın ve ardından asılsın ve onalrla birlikte olanlar da asılsın yani tüm asılacaklar temizlensin sonra hamaney idam sehbasına seve seve çıkar ve kendini idam eder pehlevinin oğlu! sen hamaneyden önce yargılancekleri yargılatsonra hamaneyin yargılanması kolay iş sen merak eme.