Advertisement

Kredi sıkılaştırmalarının gevşediği sinyallerinin, Çinli politika yapıcıların dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin sert düşüşünü önleyeceklerine ilişkin iyimserliği artırmasıyla yuan, son 2 ayın en büyük değerlenmesine işaret etti.

Çin Merkez Bankası, 3 gün boyunca düşürmesinin ardından, yuanın dolar karşısındaki referans oranını yüzde 0.1 yükseltti. Shenzen'deki bankalar da Pekin ve Şanghay'dakiler gibi ilk kez ev alanlar için mortgage oranlarını düşürdü. Security Times'ın haberine göre Shenzen'deki birçok banka, merkez bankasının Ekim ayında yüzde 20 olarak belirlediği prim oranlarının yüzde 5 üzerinde faiz uyguluyor.

Yuan, dolar karşısında yüzde 0.4 kazançla 6.3480 seviyesineyükseldi. Daha erken saatlerde yüzde 0.7 artışla 6.3294 seviyesine kadar çıkan yuan, bu seviyeyle Çin'in 1993'te resmi ve piyasa döviz kurlarını birleştirdiğinden buyana en yüksek düzeyini kaydetti.

Kur ayarlamasının güçlü olduğunu ve piyasaların açılışında dolar satış faizlerinin oldukça somut olduğunu belirten Credit Agricole CIB'nin Hong Kong'taki kıdemli stratejistlerinden Dariusz Kowalczyk, Çin'in emlak sektöründeki sıkılaştırmaları gevşettiğine ilişkin haberlerin ve küresel piyasalardaki iyileşmiş beklentilerin de bu değerlenmede katkısı olduğunu söyledi.

Çin Ticaret Bakanı Chen Deming dün Cenevre'de gazetecilere önümüzdeki yıl için ihracatlar konusunda çok fazla iyimser olmadığını söyledi. Merkez Bankası'nın yayınladığı Financial News'te bir yazar Çin'in para ve kredi arzını düzenlemesi için birçok para politikası aracı kullanması gerektiğini yazdı.