Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'den gelen olumlu ekonomik verilerin, Avrupa'daki borç krizine ilişkin endişeleri gevşemesiyle ABD hisse senedi opsiyonlarının göstergesi VIX Endeksi, Temmuz'dan bu yana ilk kez 200 günlük hareketli ortalamasından bu kadar uzaklaştı.

Korku Endeksi olarak da bilinen, Chicago Board Opsiyon Borsası Volatilite Endeksi VIX dün 25.11 puanla 200 günlük hareketli ortalamasının yüzde 2.2 altına geriledi. 200 günlük hareketli ortalaması ile endeksin şu anki seviyesi arasındaki fark, Standard&Poor's'un ABD'nin kredi notunu düşürmesinin ve Avrupa'daki hazine tahvillerinin yükselmesinin öncesine denk gelen 22 Temmuz'dan bu yana en büyük farka işaret ediyor. VIX Endeksi, ABD'nin kredi notunun indirilmesinin ardından 2 yılın en yükseği olan 48 seviyesine çıkmıştı.

First Trust Portfolios LP ve Boston Advisors LLC'ye göre, ABD'nin iyileşen ekonomik verileri ve 2009'dan bu yana görülen en düşük hisse değerlemeleri, en kötü dönemin geride kaldığına işaret ediyor. UBS AG'den Jonathan Golub ve Thornburg Investment Management Inc.'den Jason Brady ise, Avrupa'daki borç krizinin gevşemediği göz önünde bulundurulduğunda, S&P 500 Endeksi'ndeki kayıplara karşı hisse senetlerini korumak için ödenen fiyatı gösteren VIX endeksinin oldukça düşük olduğunu belirtiyor.

"Avrupa'da ve tahvil piyasalarında, hisse senedi piyasalarıyla çelişen bir gerginlik" olduğuna dikkat çeken UBS'in New York'taki baş ABD piyasası stratejisti Golub, bunun nedenin sorulmasının gerektiğini ve bu hareketin de bir tek ABD ekonomisindeki olumlu gelişmelerin diğer baskıları gevşetmesinden kaynaklanabileceğini söyledi.