Advertisement

Avrupalı bankaların sattığı ikinci dereceli tahviller bu yılın en kötü performansına sahip kredi sınıfı olurken, yatırımcılar da kendilerini 2011'de daha fazla zarar etmeye hazırladı.

Bank of America Merrill Lynch'in endekslerine göre, Avrupalı bankaların sattığı birinci derecedeki tahviller yüzde 0.6 düşüş, ABD bankalar ise yüzde 1.2 geri dönüş sağlarken, temerrüt ihtimalinde ilk zarar görecek sınıf olan Tier 1 varlıkları bu yıl yüzde 13 değer kaybetti. İtalya'nın en büyük bankası UniCredit SpA'nın yüzde 3.75 faizli kağıtları, son 6 ayda 45.7 euro cent düştü.

JP Morgan Chase&Co. ve Royal Bank of Scotland Group Plc.'ye göre, bu kayıplar, yeni düzenlemeler kapsamında sermayeleri artırmaları ve borçlarını azaltmaları gereken Avrupalı bankaların işini daha da zorlaştıracak. Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA), bankaların önümüzdeki yıl itibariyle artırmaları gereken toplam sermaye miktarını 115 milyar euro olarak gösteriyor. Yatırımcılar ise kuruluşların varolan ikinci dereceli teminatlı kredilerdeki geri alımlarını yüksek iskonto oranlarıyla geri almaya başlayacağından, aksi takdirde tahvil sahiplerinin zarar yazmak zorunda kalacaklarından ötürü endişe duyuyor.

Bankaların önümüzdeki yıl kendilerini yeniden sermayelendirmelerinin gerektiğini belirten JP Morgan'ın Londra'daki kredi türevleri stratejistinden Saul Doctor, bunu yapmanın bir yolunun, İrlandalı bankaların örneğinde olduğu gibi ikinci dereceden teminatlı tahvil sahiplerini zarar yazmaya ikna etmek olduğunu söyledi. Doctor, "Avrupa'da bu zamana kadar birincil tahvil sahiplerine bir zarar gelmedi" dedi.