Advertisement

Avrupa'nın belki de çoktan resesyon girmiş olabileceğini söyleyen Kames Capital Plc'nin strateji müdürüne göre, krizin daha da derinleşmesiyle Avrupalı şirketlerin kârları yüzde 25 azalacak.

Euro Bölgesi'nde büyük ihtimalle resesyonun başlamış olduğunu iddia eden Kames'in Edinburgh'teki baş stratejisti Bill Dinning, "çetin bir ortam olduğunu biliyoruz ve kazanç beklentileri büyük ihtimalle çok yüksek. Eğer gerçekten ciddi bir resesyon varsa, kazançlardaki düşüş yüzde 5'le sınırlı olmaz ve yüzde 25'leri bulur. Piyasalar henüz bu ihtimali fiyatlamadı. Avrupa'da oldukça ciddi bir resesyon riski var" dedi.

Bölgedeki borç krizinin İtalya ve İspanya'ya sıçraması ve ABD ekonomisindeki yavaşlamanın etkisiyle Stoxx Europe 600 Endeksi 2011'de yüzde 15 düşüş kaydetti. Avrupa Merkez Bankası'nın ve bölgedeki hükümetlerin borç krizini kontrol altına alacağına dair iyimserlik ise, 22 Eylül'de kaydedilmiş olan bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 8.8'lik geri sıçramaya sebep oldu.

Bunların vesveseden ibaret olmadığını savunan Dinning, Avrupa'daki büyümenin de kazanç görünümünün de zayıf olduğunu ve bunun kendilerini tedbirli olmaya ittiğini söyledi. Dinning, "AMB'nin parasal genişlemeye gitmesini beklemek gerçekçi değil. Ekonomi ve kazançların görünümü oldukça karamsar" dedi.

Kames'in baş stratejisti hisse senetlerindeki tavsiyesini "düşük ağırlık"ta bıraktı. Bu da şirketin, Avrupa'da gösterge endekslerin tavsiyesinin altında hisse bulunduracağı anlamına geliyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Aralık 2011 Cuma, 13:47 Misafir acaba..?