Advertisement

Euro Bölgesi'nin en büyük ikinci ekonomisi Fransa'nın resmi istatistik kurumu Insee, yatırım ve tüketici harcamalarının durmasının resesyon belirtisi olduğunun sinyalini vererek, Fransız ekonomisinin bu ve önümüzdeki çeyrekte küçüleceğini söyledi.

Paris'teki Insee dün yayınladığı çeyrek dönem beklenti raporunda, Fransız ekonomisinin 2012'nin ikinci çeyreğinde yüzde 0.1 büyüme kaydetmesinden önce bu yılın 4. çeyreğinde yüzde 0.2 ve 2012'nin ilk çeyreğinde yüzde 0.1 daralacağını öngördü.

Avrupa'daki kötüleyen borç krizinin etkisiyle şirketlerin yatırımlarında ve istihdamda kesintiye gitmesinin sonucunda, ülkedeki güven düşüyor. Bu durum ülkedeki işsizliğin artmasına neden olurken, tüketicileri de harcamalarını azaltmaya itiyor. Daralan ekonomi, önümüzdeki yıl Nisan ve Mayıs'ta 2 turlu seçime hazırlanan ülkenen Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi de zorlayabilir.

Geçtiğimiz 2 yıl boyunca toparlanmada başı çeken şirket taleplerinin büyük ihtimalle azalacağını belirten Insee, "bozulan iş gücü piyasası ve durma noktasındaki alım gücü, hanehalkını yüksek seviyedeki tasarruflarını sürdürmeye itiyor ve tüketim de büyümeyi destekleyebilecek seviyede görünmüyor" dedi.

Sarkozy hükümeti bütçe hedeflerini tutturmak için 2012'de yüzde 0.5-1 arası bir büyümeyi varsayıyor. Ancak bugünkü tahminlere bakıldığında, bu hedefin tutturulması için Fransız ekonomisinin 3. ve 4. çeyrekte yüzde 1.3 büyüme kaydetmesi gerekiyor.

Fransa'nın 2009'dan toparlanmasında baş rolü üstlenen şirket yatırımları bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0.3'lük düşüşle inişe geçti.

Insee, finansal şirketlerin yatırımlarının bu yılın 4. çeyreğinde ve önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde sırasıyla 0.5 ve 0.6 düşeceğini öngörürken, hanehalkı harcamalarının da her iki çeyrekte yalnızca yüzde 0.1 artış kaydetmesini bekliyor.

"İç talebin gücü durma noktasına gerileyecek gibi görünüyor" ifadelerini kullanan Insee, önümüzdeki yılın ortalarına doğru yüzde 10'a çıkması beklenen işsizlik ile birlikte, iç talebin büyük ihtimalle gelecek aylarda zayıf seyretmeye devam edeceğini söyledi.

Insee, Fransa'da enflasyonun da Haziran'a kadar yüzde 1.4'lerde seyredeceği tahmininde bulundu.