Advertisement

Likidite sıkıntısı çeken Avrupalı bankaların hazine tahvilleri piyasasındaki yatırımlarını azaltmasıyla, Euro ülkeleri önümüzdeki yıl 1.1 trilyon dolar borçlanabilmek için daha fazla para ödemek zorunda kalabilir.

Hazine tahvillerinde aracılık yapan İngiltere Borç Yönetimi Ofisi'nin CEO'su Robert Stheeman, birçok ülkede son zamanlarda görülen zayıf tahvil ihalesi sonuçlarının, bankaların finansal sıkıntılarını yansıttığını, yalnızca hazine tahvilleri taleplerindeki düşüşten ibaret olmadığını savundu.

Tahvil ihalelerine daha önceden doğrudan katılan ve alım-satım işlemlerine dahil olan bankalar, yüksek fonlama maliyetleri ve artan sermaye gereksinimleriyle karşı karşıya olmalarından ötürü, risk almaktan kaçınıyor. 3. yılına doğru ilerleyen borç krizi, yüzde 6.5'lerde seyreden 10 yıllık İtalyan tahvili faizi ve kredi notu tehditiyle karşı karşıya kalan 15 Avrupa ülkesiyle, Euro Bölgesi'ndeki hazine tahvilleri artık "risksiz varlık" olarak  algılanmıyor.

"Bankalar artık daha önce olduğu gibi ihalelerde serbestçe likidite sağlayamıyor" diyen Credit Agricole Corporate and Investment Bank'ın Avrupa faizleri strateji müdürü Luca Jellinek, hükümetler için borçlanmanın pahalılaşabileceğini belirterek, "ya tahvilleri daha ucuza satacaklar ya da bankalara satmaları için daha fazla para verecekler" dedi.