Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de bugün açıklanacak olan ve kontrollü geleceği tahmin edilen enflasyon rakamlarının öncesinde ABD endeks vadelileri artış kaydederek, Standard&Poor's 500 Endeksi'nin ikinci gününde de yükseleceğinin sinyalini verdi.

Alcoa Inc. ve Freeport-McMoRan Copper&Gold Inc., baz metallerdeki değerlenmenin etkisiyle New York'taki erken saatlerdeki işlemlerdi yükseldi. Research In Motion Ltd., yeni jenerasyon BlackBerry araçlarının piyasaya sunulmasını ertelemesinin ardından yüzde 8.8 değer kaybetti.

Mart teslimatlı S&P 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.5 kazançla 1,218 puana yükseldi. S&P 500 Endeksi dün bu hafta yüzde 3.1'e ulaşan kayıplarını azaltarak yüzde 0.3 primlendi. Dow Jones Vadeli Kontratları yüzde 0.4 artışla 11,864 puandan işlem gördü.

Bugün tüketici fiyatlarına odaklanılacağını hatırlatan Frankfurt'taki Helaba Landesbank Hessen-Thueringen'in analisti Viola Stork, genel olarak orta vadede enflasyonda yavaşlama beklenmesinden ötürü bugün enflasyon korkularının artmaması gerektiğini söyledi.

New York Borsası dün işsizlik başvuruları ve imalat raporlarının dünyanın en büyük ekonomisindeki güveni artırmasıyla, 3 günlük düşüşüne ara verdi.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından bugün açıklanacak olan geçim maliyetinin, düşen benzin fiyatlarının etkisiyle Kasım ayında çok büyük değişikliğe işaret etmeyeceği tahmin ediliyor. Bloomberg anketine katılan ekonomistler, ABD'de tüketici fiyatları endeksinin Kasım'da yüzde 0.1 yükselmesini bekliyor. Beklenti, çekirdek enflasyonun da yüzde 0.1 artacağı yönünde.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Aralık 2011 Cuma, 15:38 Misafir sadece avrupaya endekslenen ülkeler için pek birşey ifade etmez amerikadaki iyi veriler..