Advertisement

Benzin fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle ABD'de enflasyon Kasım ayında da Ekim'dekiyle aynı seviyede gerçekleşti ve Fed'in enflasyonun kontrol altında olduğu görüşünü destekledi.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre TÜFE geçtiğimiz ay, Ekim'deki yüzde 0.1'lik düşüşüşün ardından değişiklik kaydetmedi. Beklenti, enflasyonun yüzde 0.1 hızlanacağı yönündeydi. ABD'de enerji ve gıda fiyatlarından arındırılmış çekirdek enflasyon ise artan sağlık ve giyim maliyetlerinin etkisiyle, beklentinin üzerinde artış kaydetti ve yüzde 0.2 olarak gerçekleşti.

Target Corp. ve J.C. Penney Co. Inc. gibi şirketler tatil döneminde yüzde 8.6'da seyreden işsizik oranları ve durağan ücretlerle karşı karşıya bulunan müşterileri çekmek için promosyonları artırıyor. Sabit enflasyon, Fed yetkililerine de, ekonomideki olası sorunlara karşı büyümeyi destekleyici teşvik sunabilmeleri konusunda alan sağlıyor.

Enerji fiyatlarındaki zayıflamanın önümüzdeki aylarda daha belirgin hâle geleceğini söyleyen TD Securities Inc.'in baş piyasa ekonomistlerinden Eric Green, "senaryo, çekirdek enflasyon bu seviyelerde seyrederken, enflasyonun gerilemesi şeklinde olacak. Bu da Fed'e gerekli olduğunda daha proaktif olma imkanı tanıyacak" dedi.