Advertisement

ABD'de işsizlik başvurularının beklenenden düşük gelmesi ve ülkedeki imalat verisinin Avrupa'daki krizin yayılması konusundaki endişeleri bastırmasıyla bakır fiyatları yükselerek haftalık kaybının bir kısmını telafi etti.

ABD'de dün açıklanan verilere göre işsizlik maaşı başvuruları 3 senenin en düşük seviyesine indi. Veri, 2012'ye ilerlerken ülke ekonomisinin güçlendiğine işaret etti. Öte yandan New York ve Philadelphia bölgesi imalat verileri Aralık'ta beklenenden fazla iyileşme gösterdi.

Credit Suisse'in küresel emtia araştırmaları birimi yöneticisi Tobias Merath bugünkü raporunda, "Dünkü ekonomik veriler, 2012'de sanayi metalleri için durumun pozitif olabileceğini gösterdi. Ekonomik büyümede istikrar olunca, bu sanayi metallerine güç kazandırıyor" ifadelerini kullandı.

Mart teslim bakır Comex'te yüzde 2.5 yükseldi ve 3.3485 dolar oldu ve bu haftaki kaybını yüzde 5.9'a indirdi. Metal bu sene yüzde 25 değer yitirdi. 3 ay teslim metal Londra Metal Borsası'nda (LME) ton başında yüzde 2.3 yükselerek 7,377.50 dolar oldu.

Londra'da çinko, kurşun, kalay ve nikel fiyatları da yükseldi.

Bakırdaki yükselişte LME'deki stokların 11. haftada azalması da etkili oldu. Bugünkü verilere göre stoklar yüzde 0.2 düşerek 381,250 tona indi.