Advertisement

Eruo dolar karşısında, Avrupalı liderlerin borç sorununu çözemeyecekleri endişelerinin artmasının ardından üç ayı aşkın sürenin en hızlı düşüşünü gösterdi ve son 11 ayın en düşük seviyesini gördü.

17 Avrupa ülkesinin ortak para birimi, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in dün Fransa'nın kredi notu görünümünü düşürmesi ve diğer altı Avrupa ülkesini olası not indirimi için izlemeye almasının ardından zayıfladı. Norveç kronu, ülke merkez bankasının faizi tahminlerden daha fazla düşürmesinin ardından, dolar karşısında en fazla değer kaybeden önemli para birimi oldu. Dolar, ABD'de Tüketici Güveninin bu ay artmasının desteği ile önemli para birimlerinin tümü karşısında değer kazandı.

Washington'da Commonwealth Foreign Exchange Inc. kıdemli piyasa analisti Omer Esiner, "Piyasanın, olası kitlesel kredi notları indirimine yönelik yenilenen hayalkırıklığı ve endişelerden dolayı euro sattığını görmekteyiz" dedi ve "ABD'den gelen ekonomik veriler ekonomide süregelen toparlanmayı işaret etti ve bu, dolardaki güçlenmenin diğer bir nedeniydi" değerlendirmesinde bulundu.

Euro dolar karşısında geçen hafta yüzde 2.4 düşerek 1.3046 dolara indi ve 14 Aralık'ta 1.2946 dolara kadar inerek Ocak ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. Euro böylelikle 9 Eylül'de biten beş günlük süreden bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Euro yen karşısında yüzde 2.3 gerileyerek 101.47 yen seviyesine indi. ABD doları yen karşısında yüzde 0.1 yükselerek 77.76 yen seviyesine geldi.