Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) İcra Kurulu üyesi Lorenzo Bini Smaghi, faizdeki yüzde 1 olan mevcut seviyenin "geçilemez" olduğunu söyledi. Smaghi, Il Sole 24 Ore'ye yaptığı değerlendirmede, Avrupa Merkez Bankası'nın bu konuda asla dogmatik olmadığını, ancak enflasyonun yüzde 2 seviyesinin üzerinde olduğu ve yüzde 1 faizin aslında reel anlamda negatif olduğunun dikkate alınması gerektiğini belirtti.

AMB'deki görevini bırakan ve bu hafta yapılacak Yönetim Konseyi toplantısına son kez katılacak olan Bini Smaghi Milano merkezli gazeteye verdiği mülakatta, AMB tarafından satın alınacak ülke tahvilleri miktarının koşullara göre kararlaştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bini Smaghi, AMB'nin, hükümetlerin güçlü kamu maliyesini sağlama görevinin ve Avrupa finans piyasalarına yatırım yapanların güvenini sağlayabilecek Euro Bölgesi kurumsal çerçevesinin yerini alamayacağını belirtti. Gazete, Bini Smaghi'nin AMB Kurul'undan istifasının nedenleri konusunda yorum yapmadığını bildirdi. Bini Smaghi, bir merkez bankacının basını, özellikle para politikası gibi kurumsal nedenlerden dolayı kullanabileceğini kaydederek, gizli saklı saiklerle yapılan adil olmayan ve sahte suçlamalara karşı kendisini korumak için bile olsa, basını kişisel sebepler için kullanamayacağını söyledi