Advertisement

1.7 milyon askeri birliğin bulunduğu Kore Yarımadası'nda, Kuzey Kore lideri Lim Jong Il'in ölümüyle artan gelişmeler, hisse senedi piyasalarında çalkantıya sebep oldu. Kuzey Kore ise Kimg Il'in yerine hakkında çok fazla şey bilinmeyen oğlu Kim Jong Un'un geçebileceğinin sinyalini verdi.

Resmi Kore Merkez Haber Ajansı bugün Kim Jong Il'in 2 gündür süren rahatsızlığının ardından öldüğünü açıkladı. Kuzey Kore'deki nükleer silahların mimarı Kim Jong Il'in ölümü, 2 milyon kişinin de kıtlıktan ölmüş olduğu ülkede bir devrin sonunu temsil ediyor. Ülkedeki resmi haber ajansı, Kuze Kore halkını rejimin ön cephelerinde görünen Jong Un'a bağlı kalınması çağrısında bulundu.

Kim Jong Il'in ölümünün Kuzey Kore rejimi için çok kötü bir döneme denk geldiğini belirten Güney Kore'deki Busan Üniversitesi'nin uluslararası ilişkiler profesörlerinden Brian Myers, durumun veliahtın kim olacağı kesinleşmeden gerçekleştiğine ve ülke halkının Kim Jong Un'un niye ülkenin başına geçmeye uygun olduğunu henüz bilmediğine dikkat çekti.

Güney Kore polis yetkililerini acil göreve çağırırken, merkez bankası başkanı da gerektiği takdirde finansal piyasalarda istikrar sağlamaya yönelik adımlar atılacağını ve uluslararası yardıma başvurulacağını söyledi.

Kuzey Kore'deki değişim süreci, Avrupa'daki borç krizinin küresel talebi azaltmasıyla ihracatın yavaşladığı Asya'nın en büyük 4. ekonomisini tehdit ediyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Nisan 2013 Salı, 11:02 Misafir ne olacak