Advertisement

Asya Borsalarında, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in geçtiğimiz hafta Avrupa'ya not indirimi uyarısında bulunmasıyla tetiklenen kayıplar, yeni haftada Kuzey Kore lideri Kim Jong Il'in ölümünün ardından arttı.

Avrupa'nın en büyük bankası HSBC Holdings Plc, Avrupa'da kötüleşen borç krizinin bankaların kazançlarına zarar vereceğine ilişkin spekülasyonun etkisiyle yüzde 3 değer kaybetti. Satışlarının yğzde 20'sini Avrupa'da gerçekleştiren GÜney Kore'nin en büyük ihracatçısı Samsung Electronics Co. yüzde 3.4 düştü. Çin'in Hong Kong'ta işlem gören en büyük imar şirketi China Overseas Land&Investment Ltd., Çin'de geçtiğimiz ay konut fiyatlarının düşmesiyle yüzde 5.2 geriledi. Sörf kıyafetleri üreticisi Billabong International Ltd., kazanç görünümünü aşağı çekmesinin ardından yüzde 44 düştü.

Piyasanın oldukça zayıf göründüğünü ve bu ortamda beklenmedik gelişmelerin, insanları güvenli varlıklara daha çok ittiğini hatırlatan Hong Kong'taki IG Investment Ltd.'ın yatırım yöneticilerinden Tim Leung, "Kuzey Kore'nin yeni liderinin Kore'de istikrar sağlayıp sağlayamayacağının izlenmesi gerekiyor. Kısa vadede, insanlar bir sonraki hamleyi görünceye kadar pozisyonlarını kapayacaktır" dedi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 13:29 itibariyle yüzde 2.2 kayıpla 110.03 puana geriledi ve 10 Kasım'dan bu yana en sert düşüşüne işaret etti. Endekste yükselen her hisseye karşılık 7 hissede düşüş görüldü. Endeks geçtiğimiz hafta Çin ve Japon ekonomilerindeki yavaşlama sinyalleri ve Avrupa'dak borç krizinin ABD'deki olumlu gelişmeleri gölgelediğine ilişkin endişelerde düşüş kaydetti.