Advertisement

Kuzey Kore lideri Kim Jong Il'in ölümünün komünist ülkede güç mücadelesi çıkaracağı endişeleri Güney Kore piyasalarında sert satışlar getirdi. Hisse senetlerison beş haftanın en hızlı düşüşünü gösterirken, won son iki ayın en düşük seviyesine indi.

Kuzey Kore'de hükümetten yapılan bir açıklama,  halka, Kim Jong Il'in oğullarından bir olan Kim Jong Un'u "sadakatle izlemeleri" çağrısında bulundu. Asya piyasalarında hisse senetleri ve para birimleri, 2009 yılında nükleer denemelerinden dolayı Birleşmiş Milletler yaptırımları ile tehdit edilen Kuzey Kore'de istikrarsızlık olacağı endişeleri ile hızlı düşüşler gösterdi. Kuzey Kore ayrıca geçen yıl bir Güney Kore gemisini batırmış ve sınırda ölümle sonuçlanan çatışmalar çıkmasına neden olmuştu.

Hong Kong'da Value Investment Principals Ltd. CEO'su Sandy Mehta, "Kuzey Kore'de yoğun iç kargaşa görebilirdik" dedi ve "Uzun vadede, Kim Jong Il'in devreden çıkması ile birlikte, belki de daha rasyonel bir ülke görebiliriz. Bu da Kore Yarımadası ve Asya bölgesi için olumlu bir gelişme olur" değerlendirmesinde bulundu.

Güney Kore Borsası gösterge endeksi Kospi yüzde 3.1 düşerek, Seul saati ile 13:28'de 1,782.76 puana geriledi be 10 Kasım'dan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Kore para birimi won yüzde 1.6 değer kaybederek 1,177.20 seviyesine indi. Won gün içinde 1,179.95 seviyesini görerek 7 Ekim'den bu yana en düşük seviyesine inmişti. Üç yıl vadeli tahvil vadelileri yüzde 0.2 düşerek 104.39 seviyesine geriledi.