Advertisement

Kuzey Kore resmi televizyonunun ülkenin lideri Kim Jong Il'in öldüğünü açıklamasının bölgenin istikrarına ilişkin endişeleri artırarak, sığınılacak liman olarak dolar taleplerini desteklemesiyle, ABD doları önemli para birimlerinin çoğunluğu karşısında değer kazandı.

Güney Kore wonu, savunma bakanlığından bir yetkilinin ülkenin Kuzey Kore'nin askeri tutumunda bir değişiklik olmadığını söylemesiyle son 2 ayın en düşük seviyesine geriledi. Kore yarımadasındaki belirsizliğin Japon ekonomisi ve güvenliğinin görünümünü karartabileceğine ilişkin endişelerin etkisiyle yen, dolar karşısında 3 gündür ilk kez düşüş kaydetti. Euro Bölgesi'nin en büyük ekonomilerinin kredi notunun düşebileceğine dair endişelerle euro, Fransa ve İspanya'nın bu haftaki tahvil ihalelerinin öncesinde değer kaybetti.

ABD dolarının neredeyse sığınalacak son liman olarak görüşmeye başladığı bir döneme girildiğini savunan Australia&New Zealand Banking Group Ltd.'ın küresel piyasa araştırmaları müdürü Tim Riddell, Kuzey Kore'de, lider değişikliği sürecinde daha daartacak olan birçok risk ve kırılganlığın olduğunu söyledi.

Dolar, Londra saatiyle 6.19 itibariyle euro karşısında yüzde 0.3 değer kazanarak 1.3013 seviyesine çıktı. Dolar, yen karşısında yüzde 0.2 kazançla 77.93 seviyesine yükselirken, euro da yen karşısında yüzde 0.1 düşüşle 101.50 seviyesine geri çekildi.

Güney Kore wonu, ABD doları karşısında 1,179.95 seviyesinden 7 Ekim'den bu yana en düşük düzeyini test etmesinin ardından, yüzde 1.3 zayıflayarak 1,173.73'ten işlem gördü.

70 yaşında Kuzey Kore lideri Kim Jong Il, 17 Aralık'ta ani bir şekilde rahatsızlanmasının ardından vefat etti. Kim'in 2008 Ağustos'ta bir kriz geçirmiş olduğu ve aynı zamanda pankreas kanseri olabileceği düşünülüyor.