Advertisement

Asya'nın en büyük ekonomisi Çin'de konut fiyatlarının bu yılın en kötü performansını göstermesi ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Il'in ölmesinin ardından Çin Borsası bu ayın en sert düşüşünü kaydetti.

İmar şirketleri China Vanke Co. ve Anhui Conch Cement Co., Çin'de geçtiğimiz ay büyük şehirlerinin yarısından fazlasında yeni konut fiyatlarının düşüş kaydetmesiyle değer kaybetti. Avrupa'ya ihracat yapan China Cosco Holdings Co., kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Avrupalı ülkelerin kredi notunu indirebileceğini açıklamasının ardından yüzde 4.1 düştü. Bira üreticisi Chongquing Brewery Co.'da hisseleri bulunan China Life Insurance Co., Chongquing'in hisselerdeki son düşüşün yatırım kazançlarına zarar verebileceği düşüncesiyle son 2 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2.2 kayıpla 2,174.94 puanla, 16 Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyesine yöneldi. CSI 300 Endeksi yüzde 2.4 düşüşle 2,333.19 puana, ABD'deki listelenen ve en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi yüzde 0.8 yükseldi.

Çin ekonomisindeki yavaşlamanın önümüzdeki yılın ilk ve ikinci çeyreğinde devam edeceğini söyleyen Shanghai Kingsun Investment Management&Consulting Co.'nun fon yöneticilerinden Dai Ming, Kuzey Kore'den gelen haberlerin jeopolitik gerilimi tırmandırabileceğini, henüz bölgedeki belirsizliğin yüksek olduğunu belirtti.

Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı'nın ülkenin liderki Kim Jong Il'in öldüğünü açıklamasının ardından Güney Kore Kospi Endeksi'nin yüzde 3.5 düşmesinin ardından Asya borsaları kayıplarını genişletti. Çin, Kuzey Kore'nin en yakın ortaklarından biri olarak görülüyor.