Advertisement

Avrupa'daki borç krizinden ötürü Amerikan piyasalarında kısa vadeli fonlama bulma konusunda sıkıntı çeken ABD'deki yabancı bankalar, bir yandan mevcut nakit kaynaklarını 2006'dan bu yana en hızlı şekilde tüketirken, diğer yandan kendi ülkelerinden dolar kaynağı arıyor.

Fed'in verilerine göre ABD'deki yabancı bankalardaki nakit miktarı 30 Kasım'da sonlanan 5 aylık dönemde yüzde 40 azaldı. Toplamda 420 milyar dolarlık nakit azalmasına işaret eden bu rakam, tüm varlıklarda da yüzde 18 düşüş anlamına gelitır. Merkez bankalarının ortak müdahale gerçekleştirdiği 30 Kasım'ın ardından, ülke dışı dolar fonlamaları için kullanılan Fed'in yabancı merkez bankalarına verdiği swap hatları, geçtiğimiz hafta yükselişe geçti.

ABD'deki yabancı bankaların nakit seviyelerinin Haziran sonundan bu yana yüksek oranlarda eridiğine dikkat çeken New York'taki Barclays Capital'in stratejistlerinden Joseph Abate, "finansman şartlarının sıkılaştırılması ve fonlamalarda sorun yaşanmayasıyla, yabancı bankaların ABD'deki birimleri de dolar ihracını bırakarak, dolar ithaline geçmek zorunda kaldı.

Avrupalı liderlerin Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in kurtarılmasının ardından şimdi de İtalya ve İspanya'yı tehdit eden borç krizini kontrol altına alabileceğine ilişkin endişelerin artmasıyla, bankalar da ABD fonlarına girme konusunda zorlanıyor.

Barclays, 30 Kasım'da sonlanan 5 aylık dönemde Fransız bankalarının toplam finansmanlarının neredeyse yüzde 50'sini kaybetmiş olduğunu söyledi. Euro ödemelerini dolara çevirmek için ödeme yapan bankaların primleri 2008'den bu yana en yüksek seviyesinde seyrediyor.