Advertisement

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin bankalar için önerdiği merkez bankasından borçlanarak hazine tahvilleri almaları planı, borçlanmanın zayıflığa işaret edeceği ve tahvil alımlarının kayıplara sebep olacağına ilişkin endişeler sebebiyle, büyük ihtimalle umursanmayacak.

Bankaların, başta çevre ekonomilere ait olanlar olmak üzere, ellerinde bulundurduğu tahvillerin çok yakından incelendiriğini belirten Londra'daki Legal&General Investment Management'ın stratejistlerinden Ben Bennett, bankaların şu ortamda yapmak istedikleri son şeyin daha fazla hazine tahvili satın almak olduğunu savundu.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin finansal sisteme nakit desteği sağlamak üzere yapmış olduğu son hamle kapsamınca, AMB, yarınki ihalesinde, teminatlara karşılık 3 yıla varan sınırsız fonlama desteği sağlayacak. Avrupalı maliye bakanları bugün bölgedeki kurtarma fonunun genişletilmesi ve mali birliğinin artırılması konularını görüşmek üzere bir araya gelecek. Londra'daki CreditSights Inc.'in analistlerinden Simon Adamson, yüzde 5.79'larda seyreden 3 yıllık İtalyan tahvillerinin getirisi ile yüzde 3.86 faizle işlem gören İspanyol varlıkları, bankaları yüzde 1 faizle AMB'den borçlanma ve hazine tahvili satın almaya ikna edemeyebileceğini söyledi.

36 aylık daha uzun vadeli refinansman seçeneklerinin AMB'nin en önemli hamlelerinden biri olduğunun altını çizen Adamson, "bankaların faiz farkından yararlanabileceği doğru; ancak onları yeniden bu oyuna dahil etmek bundan daha fazla şey gerektirecektir" dedi.