Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'un, dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin kredi notunu AAA'dan AA+'ya çekmesinin ve ülkenin artık en güvenli alıcı olduğunu söylemesinin 4 ay sonrasında, dolar cinsinden finansal varlıklar, daha fazla değer kazanmaktan başka bir şey yapmıyor.

ABD'nin 5 Ağustos'ta AAA statüsünü kaybetmesinden bu yana, ABD'de hazine tahvilleri yüzde 4.4 getiri sağlarken, dolar, sepete karşı yüzde 7.6 değerlendi ve S&P 500 Endeksi yüzde 1.7 oranında ralli yaptı. S&P'nin ABD'nin artık "risksiz" olmadığını söylemesinin ardından, dünyanın en büyük ekonomisinin borçlanma maliyeti rekor düşük seviyelere geriledi. 10 yıllık ABD hazine tahvillerinin getirisi Kasım ayında ortalama 2'lerde seyrederek, 1950'den bu yana en düşük seviyesine işaret etti.

Avrupa, Euro Birliği'ni kurtarmaya çalışır ve gelişmiş ekonomiler yavaşlarken, ABD'de Tüketici Güveni, imalat ve istihdam verilerinin olumlu sinyal vermesiyle, Amerikan varlıklarının talebi artıyor. Bloomberg anketine katılan ekonomistleri, G-10 ülkeleri için yüzde 1.55 büyüme öngörürken, ABD'nin GSYH'sının yüzde 2.19 büyüyeceği tahmin ediliyor.

"ABD favori piyasamız" diyen Mizuho Asset Management Co.'nun Tokyo'daki tahvil yatırımcısı Hiromasa Nakamura, borç oranının yüksek olduğunu, ancak ABD'nin bu sorunu çözeceğini söyledi. Nakamura, "finansal piyasalardaki yer değiştirmenin devam ettiğini ve yatırımcı parasının ABD dolarına yöneldiğini" belirtti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Aralık 2011 Pazartesi, 13:55 Misafir bu gidişle, kan kaybeden, dürüstlükten çıkmış "derecelendirme kuruluşları" olacak. her geçen gün olara olan itibar azalıyor.