Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, Amerikan ekonomisinin toparlanmakta olduğu işaretleri üzerine 4. gün de yükselişine devam etti ve gösterge endeks son 3 haftada ilk defa haftalık yükseliş göstermeye hazırlanıyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Hong Kong saatiyle 14:13 de yüzde 0.8 artarak, bu haftanın yükselişini yüzde 2.5'e getirip, 926.63 seviyesine çıktı. Taiex Endeksi, Tayvan Devlet Başkanı Ma Ying- Jeou devlet kontrolündeki fonların uzun dönemli hisse yatırımına hazır olması talimatını verdikten sonra yüzde 2.1 artış gösterdi. Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 1.1 artış kaydetti.

Finans ve teknoloji hisseleri kazançlara öncülük etti. Dün açıklanan işsizlik başvurularında düşme olmasının ardından, bugün açıklanacak olan ABD Kasım ayı kişisel harcamalar, dayanıklı tüketim malları siparişleri ve 1. el konut satışlarının artış göstermesi bekleniyor. Çin'in en büyük dördüncü kömür üreticisi Yanzhou Coal Mining Co., Gloucester Coal Ltd. yi 2.1 milyar dolara alma anlaşmasına vardıktan sonra yükselişe geçti.

Manila'daki Rizal Commercial Banking Corp.'un 1.5 milyar doları yönetmesine yardımcı olan Rico Gomez " Amerika'da ve Çin'de gözlenen olumlu gelişmeler şu an yaşanan piyasa hareketlerinde pupa rüzgarı etkisi yarattı" dedi ve " Avrupa borç kriziyle uğraşmaya devam etmesi sebebiyle ne kadar az kötü haber olursa piyasalar için o kadar iyi" ekledi.

MSCI Gelişen Piyasa Endeksi bu yıl, Avrupa'daki borç krizinin küresel ekonomik yavaşlamaya neden olabileceği tehdidi ile yüzde 19 azaldı ve gelişmiş ülkeleri temsil eden MSCI Dünya Endeksi'ndeki yüzde 8.2 düşüşten daha kötü bir performans gösterdi. Gelişen Piyasa Endeksi Bloomberg verilerine göre tahmin edilen kazancın 10 katı, MSCI Dünya'nın da 12 katı değer taşıyor.

Bloomberg ekonomistlerinin tahminlerine göre Amerikan dayanıklı tüketim malları siparişlerinin Kasım ayında yüzde 2.2, kişisel harcamaların yüzde 0.3 yükselmesi bekleniyor. 1. el konut satışlarının ise geçen ayki 307,000 seviyesinden 315,000'e çıkması öngörülüyor.

Amerika Çalışma Bakanlığı'nın dünkü açıklamasına göre işsizlik başvuruları 17 Aralık'ta biten haftada 4,000 düşerek, Nisan 2008'den bu yana en düşük seviyesini gördü ve 364,000 düzeyine indi.