Advertisement

ABD'de bugün açıklanacak olan ekonomik verilerin, dünyanın en büyük ekonomisinin büyümesinin hız kazandığına işaret edeceğine ilişkin iyimserlik, ABD endeks vadelilerini destekledi. Endeks vadelilerindeki yükseliş, Standard&Poor's 500 Endeksi'nin 4. gününde de artış kaydedeceğinin sinyalini verdi.

AT&T Inc., Qualcomm Inc.'in baz istasyonlarını almasının regülatörlerin onayını almasını ardından Almanya'daki seansta değer kazandı.

Mart teslimatlı S&P 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.6 artışla 1,256.1 puana yükseldi. S&P 500 Endeksi dün yüzde 0.8 artış kaydederek 2 haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Dow Jones Vadeli Kontratları yüzde 0.5 kazançla 12,159 puana ulaştı.

Son zamanlarda 2012'ye ABD'nin ne kadar güçlü girebileceğine ilişkin bir tartışmanın olduğunu belirten Londra'daki Knight Capital Europe Ltd.'ın direktörlerinden Ioan Smith, ABD'nin devam eden büyümesinin, küresel makro ekonomik gelişmelerden, petrol fiyatlarına ve tüketici tasarruflarına kadar birçok şeye bağlı olduğuna dikkat çekti.

S&P 500'ün 3 gündür süren rallisi, endeksin bu yılki kayıplarını yüzde 0.3'e düşürdü. Avrupa'daki borç krizinin dünya genelinde hisse senetlerine değer kaybettirmesiyle endeks, Nisan'da kaydetmiş olduğu bu yılın zirvesinden yüzde 8 aşağıda seyrediyor.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, ABD'nin istihdam vergisinin süresinin uzatılmasını kabul etti.