Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de dayanıklı tüketim malları siparişleri, artan hava taşıtı taleplerinin, bilgisayar ve ekipman harcamalarındaki düşüşten daha ağır basmasıyla, Kasım ayında son 4 ayın en büyük sıçramasına işaret etti.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre, dayanıklı tüketim malları siparişleri yüzde 3.8 artış kaydetti. İlk olarak düşüş kaydettiği yönünde açıklanmış olan Ekim ayı rakamları da yukarı revize edildi ve böylece dayanıklı tüketim malları siparişleri, Ekim ayında değişmediğine işaret etti. Diğer yandan savunma malları ve hava taşıtı siparişleri hariç şirket ekipmanı talebi Kasım ayında yüzde 1.2 gerileyerek, Ocak'tan bu yana en sert düşüşüne işaret etti.

Sermaye mallarının talebindeki düşüş, imalatçıların ABD'deki siyasi çıkmaz ve Avrupa'daki borç krizinden ötürü yeni yatırımlardan kaçındığına işaret ediyor olabilir. Hükümetin imalatçılara sağladığı yeni ekipman amortismanlarındaki yüzde 100'lük vergi desteğinde de sona yaklaşıldı.

İnsanların hâlâ tedbirli davrandığına dikkat çeken Atlanta'daki Morgan Keegan&Co.'nun baş ekonomi danışmanı Donal Ratajczak, "insanlar ekipmanlarını tamir ediyor ama yeni ekipman almıyor" dedi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi dayanıklı tüketim malları siparişinin yüzde 2.2 artacağı yönündeydi.

Kişisel harcamalar, ücretlerdeki düşüşün etkisiyle Kasım ayında beklentinin altında yükseldi.