Advertisement

İki yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi, Fransa ekonomisinde büyüme rakamının aşağı yönde revize edilmesinin, Avrupa'da büyümenin durmakta olduğu endişelerini artırması sonucu rekor seviyeye düştü.

10 yıl vadeli Fransa tahvilleri, üçüncü çeyrekte ekonomik büyümenin yüzde 0.4'ten yüzde 0.3'e revize edilmesinin ardından yükseldi. Bloomberg'in anketine göre, Euro Bölgesi ekonomisi, 2011 yılında yüzde 1.6 büyüdükten sonra gelecek yıl büyümesini durdurabilir 10 yıl vadeli İtalyan tahvilleri değer kaybetti ve bunun sonucu bu kağıdın faizi, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'i yardım çağtısında bulunmak zorunda bırakan seviye olan yüzde 7'ye doğru hareketlendi.

Zürih'te Credit Suisse Group AG'nin sabit getirili menkul kıymetler kıdemli stratejisti Michael Markovic, "Euro Bölgesi'nin temel göstergeleri kötüleşmekte" dedi ve "Ekonominin yavaşladığını görüyoruz ve bu durum, Alman tahvillerininm iyi performans göstermesine neden oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

İki yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi iki baz puan düşerek, Londra saati ile 13:51'de yüzde 0.21'e indi. Bu kağıdın faizi gün içinde yüzde 0.201 ile rekor seviyeye indi. Aralık 2013'te vadesi dolacak yüzde 0.25 faizli tahvilin fiyatı 0.030 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 30 euro yükselerek 100.075'e çıktı. 10 yıl vadeli Alman tahvillerimim faizi de bir baz puan düşüşle yüzde 1.93'e indi.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King, dün yaptığı açıklamada, Avrupa'nın büyüme görünümünün Eylül ayından bu yana kötüleşmekte olduğunu söyledi. Avrupa Merkez Bankası ise, 2012 yılı için Euro Bölgesi büyüme tahminini bu ay yüzde 0.3'e düşürdü.