Advertisement

Rusya'nın, kısa vadeli mali ihtiyaçları için Kıbrıs Rum yönetimine vereceği toplam 2,5 milyar euroluk krediyle ilgili anlaşma dün Moskova'da imzalandı.

Rus kredisinin 590 milyon euroluk ilk dilimi, 31 Aralık'tan önce Rum devlet kasasına girecek. Rus kredisinin 1 milyar euroluk dilimi Şubat, son dilimi ise Mart ayında verilecek.

Rum basınına göre, dünkü kredi anlaşması, Rum yönetimi Maliye Bakanı Kikis Kazamias ve Rusya Maliye Bakanlığı Müsteşarı Sergey Stortsak tarafından imzalandı.

Rus devlet ajansı ITAR–TASS, 2,5 milyar avroluk Rus kredisinin yüzde 4,5 faiz ve 4,5 yıl vade öngörmesine rağmen Rum yönetiminin, herhangi bir masrafı olmaksızın erken ödeme yapma hakkına da sahip olduğunu duyurdu.

Rum Maliye Bakanı Kikis Kazamias, ''Rusya'dan alınacak kredinin, Rum devlet tahvil ödemelerinin doğru yönetilmesi, yatırım ve kalkınmaya ivme kazandırılması maksadıyla ekonomideki likiditenin ileriye götürülmesi için harcanacağını'' açıkladı.

Rum basınının, kredi anlaşmasını ''Rus hediyesi'', ''Noel hediyesi'', ''Moskova'dan mutlu noeller'' başlıklarıyla duyurdu.

Haravgi gazetesi, Rus kredisinin, Rum yönetiminin çok zor bir döneminde geldiğini ve bununla 2012 yılı mali ihtiyaçlarının karşılanacağını, bir bölümünün de para-finans kurumlarının likiditesinin güçlendirilmesi için değerlendirileceğini yazdı.-Rum yönetiminin 2012'deki mali ihtiyacı 3,6 milyar euro

Bu arada, Haftalık Kathimerini gazetesi Rum yönetiminin 2012 yılı içerisinde 3,6 milyar euroya ihtiyacı olduğunu, 2012 içerisinde vadesi sona erecek çok sayıda borç olduğunu, Rum yönetiminin uluslararası piyasalar tarafından dışlandığı bir dönemde bunun kamu maliyesinde endişe yarattığını bildirdi.

Gazete, Rum Maliye Bakanlığı bünyesindeki Kamu Borcunun Yönetilmesi Dairesi;nin verilerine dayanarak, 2012 yılı içerisinde toplam 2.539 milyar euro tutarında bir ''parti'' borcun vadesinin dolacağını, Rum Maliye Bakanı Kazamias'ın elinde, mevcut borcun Rus kredisiyle yeniden finanse edilmesi ''anahtarı'' bulunduğuna işaret etti.

Gazete, Rusya'dan alınacak kredi ile devletin 2012 sonuna kadarki ihtiyaçlarının karşılanamayacağı değerlendirmesini yaptı.