Advertisement

ABD ekonomisinde toparlanmanın süreceği beklentileri Asya piyasalarını olumlu etkiliyor. Asya hisse senetleri son iki haftanın en yüksek seviyesine çıkarken, dolar güvenli liman alımlarının azalması ile birlikte, yüksek faizli para birimleri karşısında değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:31'de yüzde 0.3 yukarıda seyrediyordu. Endeks bu hareketle birlikte, 13 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyesinde kapatmaya hazırlanıyor. Bugün Singapur, Hong Kong, Avrupa, İngiltere ve ABD piyasaları Noel Tatili nedeniyle kapalı. Dolar euro karşısında fazla bir değişiklik göstermeyerek 1.3056 dolar seviyesinde kaldı. Çin para birimi yuan, politika yapıcıların sermaye çıkışlarını durdurmak için para biriminin değer kazanmasına tolerans gösterecekleri spekülasyonlarına bağlı olarak son 17 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Yarın açıklanacak olan veriler, 20 ABD kentinde konut fiyatlarının muhtemelen daha yavaş hızda düştüğünü ve Tüketici Güveninin ise son beş ayın en yüksek seviyesine çıktığını gösterebilir. Geçen hafta ABD'de açıklanan veriler, dayanıklı tüketim mallari siparişlerinin Kasım ayında son dört ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirdiğini ve birinci el konut satışlarının ise son yedi ayın en yüksek seviyesine çıktığını gösterdi.

Tokyo'da Okasan Securities Co. yatırım strateji müdür yardımcısı Hideyuki Ishiguro, "ABD ekonomisi beklenenden daha fazla iyileşiyor" dedi ve "İstihdam piyasasındaki düzelme ve hisse senedi piyasalarına bir miktar istikrar gelmesinden dolayı, ABD tüketicilerindeki kötümserlik azalıyor" değerlendirmesinde bulundu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde, düşen iki hisse karşılığı yaklaşık üç hisse değer kazandı. Endeks bu yıl yüzde 17 düştü ve Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki yüzde 12 düşüş ve Standard & Poor’s 500 Endeksi'ndeki (S&P 500) yüzde 0.6'lık yükselişe göre kötü performans gösterdi.

Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.2 yükselirken, Tayvan'da Taiex Endeksi yüzde 0.2 ve Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.4 düştü. Kamera ve fotoğraf makinesi üreticisi Canon Inc., Nikkei gazetesindeki şirketin bu yıl 120 yen (1.54 dolar) temettü ödeyebileceği haberi üzerine yüzde 1.3 değer kazandı.